Tagadhatatlan, hogy 2022 nyara rendkívül sok változást hozott a vállalkozók számára. Rengeteg olyan kihívás volt, amire akkor és azóta is gyorsan kellett reagálni. Ilyen volt például a KATA-törvény miatti átalakulás, a kisvállalkozói rezsicsökkentés megszüntetése és a drasztikus energiaáremelés, plusz infláció. Mondhatjuk úgy, hogy az üzleti stressz az utóbbi hónapokban a csúcspontjára jár.
Ezekre a kihívásokra vállalkozóként reagálni nem a legegyszerűbb feladat, főleg akkor, ha nemcsak a saját és a családod, hanem a munkatársaid megélhetése múlik rajta. Ez a hatalmas felelősség a nap mint nap érő stresszfaktorokkal kombinálva rajta hagyhatja a nyomát a mentális egészségeden, de a kollégákkal, valamint a családoddal-barátokkal való kapcsolatodon is.
A feszültség, a kisebb-nagyobb összezördülések nemcsak az általános jó közérzetet teszik tönkre, de a szeretteidtől való eltávolodásban, valamint az önmagadba vetett hit elvesztésével is járhat. A szorongás, a depresszió, a pánikroham és a kiégés csupán néhány tünete annak, ha felborul a munka és a magánélet egyensúlya az üzleti stressznek köszönhetően, de a kihívások fizikai tünetekben is jelentkezhetnek. Például gyomorfekélyben, fejfájásban, kézremegésben.
Talán nem ez tűnik a legégetőbb problémának, de válságos időkben rendkívül fontos, hogy törődj a mentális egészségeddel, a lelkibékéddel és azzal, hogy töltekezz a kapcsolataidból. Ez adhatja meg ugyanis azt a fajta lelki és mentális stabilitást, amivel még a legnehezebb helyzetekhez is alkalmazkodni tudsz, plusz amivel a kiégést is megelőzöd. Emiatt fontos kérdés, hogyan tudod megakadályozni, hogy maga alá gyűrjön az üzleti stressz?
6 módszer az üzleti stressz kordában tartására
1. Figyelj a tested jelzéseire
A stressznek mindig vannak látható tünetei is. Tipikus jelei közé tartozik például az izzadás és a megnövekedett pulzusszám. Fontos, hogy felismerjük ezeket a jeleket és az ellenőrzésünk alatt tartsuk őket. Ez magában foglalhat egyszerű légzési gyakorlatokat, meditálást és valamilyen fizikai aktivitást is.
2. Tarts szisztematikus szüneteket
Amikor úgy érzed, hogy egyre nagyobb a stressz és összecsapnak a fejed felett a hullámok, egyszerűen állj fel és csinálj valami mást. Például sétálj egyet az iroda környékén vagy menj ki a szabadba, esetleg a közeli parkba. Ez a rövid szünet segít más perspektívában látni, illetve átkeretezni a stressz kiváltó okát és legalább rövid távon megkönnyebbülést nyújthat a stressz fizikai hatásai ellen.
3. Az egészséges életmód hatása rendkívül pozitív
Hetente legalább háromszor 30 perc intenzív testmozgás segíthet csökkenteni a stresszt. A helyes étkezési szokások, mint például a több gyümölcs és zöldség bevitele az étrendbe, több energiát adhatnak, ezáltal segítenek a stressz hatékonyabb kezelésében.
4. Próbáld elérni a munka és a magánélet egyensúlyát
Bár a mai üzleti környezet rendkívül megerőltető lehet, kulcsfontosságú, hogy az irodán kívül más tevékenységekre is szánj időt. Például a családi eseményekre, a baráti összejövetelekre, a hobbijaidra és a sportra.
Ilyenkor újratöltöd az akkumulátoraidat, ami segíteni fog abban, hogy kiegyensúlyozottabban kezeld a mindennapi problémákat. Nemcsak otthon, hanem a munkahelyeden, a kollégáid társaságában is.
5. Tartsd kordában a perfekcionizmust
Minőségi terméket és szolgáltatást kínálni, hatékony és értékes üzleti kapcsolatokat nem azt jelenti, hogy már-már megszállottan kell foglalkozunk vele. Tanuld meg, hogy mikor kell eltávolodnod egy feladattól és összpontosíts inkább arra, hogy versenykörnyezetben a legjobbat hozd ki magadból. Nem kell mindig mindennek tökéletesnek lennie. Időnként hibázni is lehet és az „elég jó” is teljesen megfelelhet a „tökéletes” helyett.
6. Delegáld a feladatokat a terhelés csökkentése érdekében
Fogadd el, hogy egyedül nem tudsz elvégezni minden feladatot, ez fizikai képtelenség. A mikromenedzselés helyett inkább fordíts kiemelt figyelmet arra, hogy a felelősség és a feladatok egy részét delegáld a kollégáidra, majd hagyd, hogy elvégezzék a feladataikat. Lehet, hogy nem úgy fogják csinálni, ahogy te tennéd, de ettől még ugyanolyan jó lehet. Nem mellesleg, a terhelés megosztása enyhítheti a stressz-szintedet.
Ne feledd: ha felborul a munka és a magánélet egyensúlya, ha túl sok üzleti stressz ér, az a hatékonyságodra is hatással lesz. Ennek elkerülése érdekében vállalkozóként hihetetlenül fontos figyelmet fordítanod a stresszoldásra, valamint a feltöltődésre.