A jelen és a jövő fogyasztói, munkavállalói, ügyfelei ők: a Z-generáció. Jellemzően ez a generáció az, amelynek életében a digitalizáció számottevő szerepet játszik. Mobilnet és Wifi, egyre fejlődő okoseszközök és gombaként szaporodó social media platformok. Ahhoz, hogy akár munkáltatóként, akár ügyfélként ki tudd aknázni a bennük rejlő lehetőségeket, érdemes vetnünk néhány kósza pillantást arra, milyen tartalomfogyasztási szokások és közösségi média jelenlét jellemző erre a 2 generációra. Végül is, valahol meg kell szólítanod őket, akár a termékedet, akár a munkahelyedet adnád el nekik.
Az „Ok, boomer!” óta a legtöbb ember tudja, hogy a jelenlegi generációs felosztás esetén az 1940-1959 között született korosztályt baby boomereknek, az 1960-1979 közöttieket X-generációnak, az 1980-1994 között születetteket Y-generációnak (vagy milleniumi generációnak), míg az 1995-2010 között születetteket Z-generációnak nevezik az arra érdemesek. A 2010 után születők pedig az Alfa generáció tagjai, hogy róluk se feledkezzünk el, bár vásárlóerő és munkatársi pozíciók szempontjából ők még nem igazán relevánsak.
De vajon miért ilyen fontos a generációs felosztást is figyelembe venni az üzleti életben? Ennek több oka is van. Egyfelől a különböző generációk tartalomfogyasztási szokásai és social media jelenlétük jól elkülöníthető jellemzőket mutatnak, ennek alapján pedig az őket célzó marketing- és PR-kommunikáció, hirdetési stratégiák is hatékonyabbá tehetők.
Másfelől a vásárláshoz vezető döntéshozatal, valamint a vásárlási szokások terén is egészen máshogy működnek, más szempontokat vesznek figyelembe. Amennyiben erre a marketingtevékenységed során is figyelmet fordítasz, akkor nemcsak vásárlóidként szólíthatod meg őket könnyebben, de például a munkaerőmegtartás és toborzás során is versenyelőnyre teszel szert a konkurenciával szemben.
Nagyító alatt a Z-generáció
A Z-generáció (más néven „Zoomers”) rendkívüli online jelenléttel bír. Ez a generáció, amit nem túlzás digitális bennszülöttként emlegetni, hiszen többségüknek élete több mint felében jelen volt valamelyik közösségi platform.
A Z-generációs fogyasztók 66%-a állítja, hogy a közösségi média elengedhetetlen része az életének, de érvelésük egyedi. A Z generáció leggyakoribb oka az, hogy a közösségi médiát használja, hogy elüsse vele az időt, így ők az egyetlen generáció, amely a családdal és a barátokkal való kapcsolattartást előrébb sorolja, amikor a különböző social media platformok használatának okát monitorozzuk.
Ráadásul ahogy telnek az évek, a Z-generáció közösségi média használata tovább emelkedik. 65%-uk növelte a közösségi platformok használatát az elmúlt évben, és 45%-uk arra tippel, hogy a következő 3 évben ez az arány még tovább fog növekedni. Ez továbbra is hatalmas trendhajtóerő a közösségi médiában.
Mit várnak el a Z-generációs fogyasztók a közösségi médiában megjelenő márkáktól?
A Z-generáció szívesen lép kapcsolatba a reflektorfényen kívül eső márkákkal is, 78%-uk kifejezetten a közösségi médiát használja új brandek megismerésére. Ugyanakkor elvárják a bekövetett márkáktól, hogy a közösségi médiában fellelhető interakcióik és ott megadott adataik alapján személyre szabott élményben részesüljenek. Ez egyébként az online vásárlási élmény személyesebbé tételére is vonatkozik.
Bármilyen célod is legyen velük, az egyik legfontosabb dolog a Z-generáció számára a hitelesség és a bizalom, ebben sokkal tudatosabbak a korábbi generációknál. Amennyiben őket akarod megcélozni, érdemes olyan közösségi média tartalmakkal dolgoznod, amelyek kétirányú interakciót válthatnak ki és párbeszédre késztethetnek. Remek ötlet lehet a szavazás, a kvízek és az UGC, azaz a User Generated Content.
Legkedveltebb lelőhelyük egyébként a TikTok és az Instagram, ennek megfelelően főként vizuális tartalmakkal lehet megfogni őket. Leginkább videókkal, virálissá váló tartalmakkal és kihívásokkal, képekkel.
Mivel gyorsan felfedezik az online vásárlásban rejlő lehetőségeket -43%-uk vásárolt már közvetlenül valamilyen közösségi média platformról-, ajánlott a közösségi médiás ügyfélélményre is figyelmet fordítani. Például az interaktivitást támogató tartalmakra, a közösségi média profilok vásárlástámogató optimalizálására, a közösségi médián keresztül érkező interakciók -kommentek, USG, ügyfélszolgálati kérdések stb.- gyors és pontos kezelésére.